Захист ріпаку розпочинається не з оприскувача, а з агротехніки збирання попередника, рівномірного розподілення соломи, вибору гібрида з урахуванням придатності до термінів посіву, аналізу ґрунту, планування удобрення, врахуванням післядії гербіцидів які використовувалися на культурі попередника.
Озимий ріпак дрібнонасінна культура, яка досить чутлива до забур’яненості. Якщо поле забур’янене багаторічними бур’янами - використовуємо гербіциди суцільної дії на основі гліфосатів. Основним класом діючих речовин по контролю дводольних бур’янів є хлорицетаміди. І найкращим представником цього класу є препарати на основі метазахлору, який чудово контролює однорічні дводольні та злакові бур’яни, а також і важко контрольовані, такі як ромашка, мак, підмаренник і, що саме головне, не пригнічує сходи озимого ріпаку. Гербіциди з цією діючою речовиною вносять одразу після посіву до появи сходів ріпаку, а також після сходів культури та фазі 2 – 4 листочків ріпаку, а бур’яни у фазі сім’ядолей і першої пари листочків.
Для тривалого та ефективного контролю бур’янів в посівах озимого ріпаку який вирощується за класичною технологією, рекомендується використовувати гербіциди ґрунтової дії після посіву, але до появи сходів ріпаку, як однокомпонентні, так і бакові суміші. Серед однокомпонентних ґрунтових гербіцидів, що використовуються в технології вирощування ріпаку найбільш поширені: S-металахлор, 960 г/л /Дуал Голд 1.2 – 1.6 л/га/, метазахлор 400 г/л /Бутізан 400 1.75 – 2.5 л/га/, пропізахлор 720 г/л / Пропазокс 2-3 л/га/, трифлуралін 480 г/л / Трифлурекс 480г/л 1.2 – 3 л/га/, кломазон 480 г/л 0.15 – 0.2 л/га.
Крім однокомпонентних широке поширення мають дво– і більше компонентні гербіциди, що використовують при вирощуванні озимого ріпаку. Це Султан Твін 1.5 – 2.1 л/га /метазахлор + квінмерак 400 +100 г/л/, Каліф Мега 2.5 - 3.0 л/га / метазахлор +кломазон 250 + 33 г/л /, Бутізан Стар 1.75-2.5 л/га / метазахлор + квінмерак 333 + 83 г/л /, Бутізан Авант 1.5-2.5 л/га / метазахлор + дипенамід П + квінмерак 300+ 100+ 100 /.
Слід зазначити, що Бутізан Авант, Бутізан Стар можна використовувати й по сходах культури з фази ВВСН 12 два справжніх листочки, а Пропоніт з фази ВВСН 12 -14 (2 -4 листочки).
Використання препаратів ґрунтової дії вимагає дотримання певних умов застосування:
Залежно від вибраної технології підготовки ґрунту в посівах озимого ріпаку все частіше використовують страхові гербіциди, тобто препарати після появи сходів ріпаку але обов’язково з урахуванням фази розвитку культури і бур’яну. Що ж ми маємо:
З урахуванням, що попередником під посів ріпаку часто є озимі і ярі зернові тому контроль падалиці має важливе значення. Розпочинаємо контролювати падалицю злаків з фази трьох листочків, а ріпак у фазі ВВСН 12, коли ж падалиця починає куститися, норма грамініцидів зростає як для контролю багаторічних бур’янів.
Для контролю злакових бур’янів і падалиці зернових культур використовують:
Крім класичної технології ще є технологія Clearfield (Клеарфілд) – це комбінація гербіциду і стійкого посівного матеріалу. Внесення однократно гербіциду Нопасаран з прилипачем Метолат забезпечує надійний контроль як дводольних, так і злакових бур’янів до часу збирання.